VR w architekturze – czy to przyszłość projektowania wnętrz?

Spis treści

Nowoczesne narzędzia wykorzystywane przez projektantów wnętrz, działają dzięki osiągnięciom technologicznym z ostatnich lat. Pozwalają na jeszcze lepsze prezentowanie gotowych projektów, a zwłaszcza tych związanych z wyglądem przyszłych wnętrz. Oprócz sztucznej inteligencji równie popularnym wyborem jest wirtualna rzeczywistość. Czy technologia ta może być jednak określana jako przyszłość projektowania i możliwość jeszcze szybszego rozwoju branży?

Wirtualna rzeczywistość – czy rzeczywiście jest tak genialna?

Wyobraźnia każdego z nas działa nieco inaczej. Właśnie dlatego coś, co z łatwością może wyobrazić sobie jedna osoba, zupełnie inaczej będzie prezentowało się w umyśle kogoś innego. Dlatego też od lat projektanci przygotowują dla swoich klientów rysunki, zdjęcia czy gotowe wizualizacje. Wszystko po to, aby jak najlepiej przedstawić konkretne wybory i zastanowić się, czy spełniona jest funkcjonalność aranżowanej przestrzeni.

To jednak wciąż za mało, tak samo jak niewystarczające bywają modele 3D, nad tworzeniem których spędza się często wiele godzin. Rozwiązaniem tego problemu okazał się dostęp do wirtualnej rzeczywistości!

Technologia ta, poprzez wykorzystanie specjalnych narzędzi (takich jak okulary czy hełmy z kontrolerami) pozwala na zdalne oglądanie trójwymiarowych, cyfrowych środowisk. Dzięki temu użytkownik może poczuć się tak, jakby w jedną chwilę przeniósł się do zupełnie innego miejsca. Wyjątkowość tej technologii to przede wszystkim możliwość wykorzystywania jej w przeróżnych dziedzinach naszego życia.

Zastosowanie VR w projektowaniu wnętrz

VR ma nie tylko dostarczać nam rozrywki, ale również pomagać w rozwoju i pracy. Dlatego też wirtualna rzeczywistość wykorzystywana jest na przykład podczas tworzenia interaktywnych modeli 3D. W przypadku projektowania wnętrz, w ten sposób możliwe staje się przedstawienie klientom symulacji prezentujących gotowe aranżacje.

Aktualne wizualizacje nie są jeszcze w pełni doskonałe, ale ciągły rozwój techniki sprawia, że zmiany wprowadzane są nieustannie. Dlaczego warto jednak korzystać z tego rozwiązania podczas tworzenia projektów? Wielu klientów docenia możliwość doświadczania efektów i zobaczenia na własne oczy wykonanej przez projektanta pracy. Na tym etapie łatwiej jest również o prowadzenie pewnych zmian, których konieczność zobaczymy dopiero w projekcie VR.

Warto jeszcze dodać, że wirtualna rzeczywistość sprawdza się także podczas edukacji przyszłych architektów. Jest to doskonałe narzędzie szkoleniowe, które pozwala łatwiej wychwytywać popełniane błędy oraz uczy ich szybkiego korygowania.

Podobne wpisy