Mówi się, że jest to architektura przyszłości – aktualnie osiągnięcia związane z rozwojem sztucznej inteligencji wykorzystywane są nawet w przypadku projektowania wnętrz. Okazuje się, że AI jest w stanie wygenerować ciekawe wizualizacje przedstawiające modne mieszkania i domy. Czy jednak jest to narzędzie, z którego warto korzystać i czy ma szansę odebrać pracę projektantom wnętrz? Wyjaśniamy!
Czy sztuczna inteligencja zastąpi projektantów wnętrz?
Korzystanie ze sztucznej inteligencji staje się dla nas niemal codziennością. Coś, co jeszcze do niedawna uważane było za trudne do zrealizowania nawet w dalekiej przyszłości, dzisiaj pomaga nam nie tylko w wykonywaniu zadań w pracy, ale również dostarcza nam rozrywki. Tutaj pojawia się jednak dosyć dobrze uzasadniona obawa – czy AI może zastąpić nas w niektórych zawodach? Jak wygląda to w przypadku projektowania wnętrz?
Praca, która wymaga wykazania się przede wszystkim kreatywnością i talentem prawdopodobnie nigdy nie zostanie zastąpiona przez sztuczną inteligencję. AI należy traktować w tym przypadku jedynie jako dodatkowe narzędzie, które jest w stanie ułatwić nam tworzenie projektów czy po prostu skraca czas potrzebny na ich ukończenie. Należy pamiętać, że obrazy generowane przez sztuczną inteligencję opracowywane są na podstawie pomysłów, jakie podsuwane są przez samego użytkownika i nie zawsze są też doskonałe.
Jak wykorzystać AI podczas tworzenia projektów wnętrz?
Dlaczego więc nie wykorzystać dzisiejszych osiągnięć techniki i nie ułatwić sobie życia? Sztuczna inteligencja może być tak naprawdę łatwym w obsłudze narzędziem, które pozwala nam generować gotowe wizualizacje wnętrz. Niektóre z oferowanych programów są darmowe (tutaj ograniczona jest jednak liczba możliwych operacji), inne pozostają płatne, ale jednocześnie dają użytkownikowi znacznie więcej możliwości i oferują mnogość ciekawych funkcji.
Jak w konkretnych przykładach może wyglądać wykorzystywanie AI w pracy? Wyobraźmy sobie sytuację, w przypadku której w gotowej wizualizacji potrzebne jest dokonanie prostych zmian, takich jak na przykład podmiana konkretnych elementów. Zamiast korzystać z ponownego renderowania wizualizacji, zmiany na grafice dokonamy z użyciem sztucznej inteligencji i to w zaledwie jedną chwilę.
Niektóre firmy oferujące w sprzedaży meble i dodatki, posiadają swoje własne kreatory oparte na działaniu sztucznej inteligencji. Z ich pomocą możemy w prosty i szybki sposób podejrzeć, jak konkretne produkty mogłyby prezentować się w urządzanych wnętrzach.
Podsumowując – chociaż aktualnie niektóre programy do projektowania wnętrz wspierane przez AI dają efekty pozostawiające wiele do życzenia, to nie ma wątpliwości, że narzędzia te już w niedalekiej przyszłości znacznie się rozwiną. Należy jednak traktować je nie jako zagrożenie, a wsparcie przy wykonywaniu wizualizacji. W końcu każdy projekt oparty jest na pomyśle, a ten przedstawiany i opisywany jest przez użytkownika.